Dublin Fringe Theater festival – opening parade

ABSOLUT Fringe is Ireland’s largest multi-disciplinary arts festival. Now in its 17th year, the festival stages up to 525 events in over 40 venues, and around 150,000 people have at least one Fringe experience during the Festival. For 16 days the festival transforms Dublin into a ‘dream factory’, an exposé of great creative talent from around the globe. It is a platform for the best new, emerging Irish arts companies and a showcase for the best contemporary theatre and dance shows touring internationally. For artists, the Fringe facilitates an opportunity to innovate, to cross disciplines and boundaries and to find new ways and places to create work.

I hav e still soem photos from last year opening parade that I have never published.. Enjoy!

Gallery

Dublin Fringe – festiwal teatralny w Dublinie

ABSOLUT Fringe Festival  jest największym w Irlandii interdyscyplinarnym festiwalem sztuki teatralnej. W tym roku w ramach 17 edycji festiwalu, odbędzie się około 525 wydrzeń w 40 miejscach. Na przestrzeni lat 150000 osób  przynajmniej raz uczestniczyło w którymś z festiwalowych wydarzeń. Festiwal na 16 dni  zamienia Dublin w swoistą ‘fabrykę snów’ , gdzie w rolach głównych i drugoplanowych występują utalentowani aktorzy, sztukmistrze i kuglarze z całego świata.

Festiwal jest platformą dla nowych wybijających się grup irlandzkich i prezentacją osiągnięć grup teatrów współczesnych i teatrów tańca z całego globu. Jest to okazja do przyjrzenia się innowacjom i spotkania grup, które przekraczają gatunkowe granice lub  tworzą na krawędzi tychże gatunków.

A teraz kilka zdjęć z ceremonii otwarcia.

Go Top