Odnawiamy stary retro prl taboret

Co jest potrzebne do odnowienia i obicia starych taboretów:

 1. pewne zdolności manualne.
 2. stare  taborety
 3. materiały i narzędzia do odnowienia  (Jedyne narzędzia jakich uzywalam to tucker i nożyczki. Aha.. jeszcze młoteczek do pinezek)

Lista zakupów

Czyli co kupić do otapicerowani – dla ułatwienia podam linki, pod którymi mozecie znależć matrialy do tapicerownia

 • Tkanina obiciowa http://www.sklep-tapicerski.pl/tkaniny-obiciowe (ja uzylam w moim projekcie tkaniny z pluszy: http://www.sklep-tapicerski.pl/plusze
 • Tkaniny techniczne podbiciowe: http://www.sklep-tapicerski.pl/tkaniny-podbiciowe (te potrzebne są do wypełnienia i wzmocnienia siedziska, oparcia, lub do obicia części mebla, które są niewidoczne, np spodu fotela)
  • Filc podkładkowy biały [500g/m2]
  • Owata meblowa [80g/m2]
  • Wigofil szary [70g/m2]
 • Pianka tapicerska T30: http://www.sklep-tapicerski.pl/pianki-tapicerskie-gestosc-t30
  Pianka T30 ma najwyższą twardośc i jest wykorzystywana do siedzisk i oparc. Ja kupiłam Piankę o grubości 10cm, bo pierwsze fotele które znalazłam były bez sprężyn i miała być w nich sama pianka. Fotele które ostatecznie tapicerowałam miały sprężyny, wiec 10 cm pianki to było o wiele za dużo i po prostu piankę przecięłam na pół czyli ok 5cm.  Te 5-centymetrowa pianke wykorzystalam tez do obicia taboretu (okolo bo oczywiście nie wyszko to najrówniej czym się początkowo martwiłam, ale ostatecznie i tak żadnych nierówności było widać)
 • Pianka Tapicerska T25 http://www.sklep-tapicerski.pl/pianki-tapicerskie-gestosc-t25  Te z kolei kupiłam o grubośći 2 cm i wykorzystałam do wyłożenia siedziska i oparcia, aby wydawały się bardziej miękkie.

Tak wygladał taboret który zdobyłam i postanowiłam odnowić.

Trzeba bylo sie pozbyc owcy. Sam kudlacz mi sie nawet podobal, ale byl w strasznym stanie i niedalo sie go doczyscic. Postanowilam wiec wykorzustac resztki materialu, ktore zostaly mi z tapicerowania foteli.

Rozebrany stelarz przetarlam drobnym papierem sciernym i odmalowalam matowa farba do mebli. Nalozylam 3 warstwy, Kazdá po wyschnieciu przecieralam papierem.

Wycielam okrag na siedzisko z grubdszej i twardszej pianki – musialam kombinowac bo mialam juz same resztki wiec widzicie, ze byly dwa polkola.

Brzegi pianki przyczepilam pistoletem do siedziska. Mozna tez podkleic pianke specjalmym klejem w sprayu.

Nastepnie ciensza i bardziej miékka pianka. Równiez okrág, ale powinien byc on nieco wiekszy niz samo siedzisko.

Wtedy bedziemy mogli przyczepic pianke do spodu lub boków siedziska. Znów bedzie nam potrzebny pistolen na zszywki.
  

Na sam koniec podobnie wusinamy material na obicie (mozna pod spod polpzyc jeszcze tkanine techniczna, ja tego nie zrobilam bo juz jej nie mialam. Obicie przypinamy starannie pod spodem siedziska tak, aby nie widac konca i brzegów tkaniny z boku. Mozna rez dekoracyjnie obic boki pinezkami.

A tutaj znajdziecie dokladny opis jak tapicerowac fotele i tutorial ze zdjeciami: Jak odnowic stare fotele.