Batikowe obrazy

Właśnie skończyłam pierwszą serię batików. Wszystkie barwione jeszcze za pomocą farb i wosku, które przywiozłam z Indonezji, z Jogyakarty. wydaje mi sie, że niektóre ze składników-barwników się przeterminowały (żel zamiast proszku się z nich zrobił) i bałam się, że się nie uda, ale wyszło nieźle. Jak na pierwszy raz :)

Teraz muszę dokupić trochę farbek gdzieś w u nas – w Polsce, w Europie i można działac dalej. Jak by ktoś z was wiedział o dobrych farbach do barwienia na zimno (koniecznia na zimno, bo tkanina przeciez jest pokryta woskiem) to piszcie!

A jak chcecie zobaczyć jak się robi batik, zapraszam na relację z kursu robienia batiku w Indonezji.

 

 

 

 

One comment on “Batikowe obrazy
  1. SDoris says:

    Ja kupowalam farby z tej stronki: http://www.dharmatrading.com/dyes/dharma-fiber-reactive-procion-dyes.html?lnav=dyes.html , ale mieszkam w stanach i nie wiem czy wysylaja do Europy. Jeżeli jednak chodzi o jakość samych farb, to bardzo polecam 🙂

Batik paintings

I just finished my first batch of batiks. All fabrics were dyed with the batik dyes I brought from my last trip to Indonesia, from Jogyakarta. I had a feeling, that some of these dyes ingredients have gone bad, as instead of powder, they turned to see through gel. I was afraid that becaose of that, I will not get the right colours. It turned out to be not so bad on the end.

Now I need to find some decent paints for fabric dyeing, so I can continue experimenting with the batik technique. If you know any paints or dyes that you can use in a cold water let me know. It has to be for the cold water, because we dye fabric, with the layer(s) of wax on it and we do not want to melt it.

Batik is really cool dying technique, as the final effect is possible to be seen only after all the wax layers are removed.

And if you want to see step by step, how the batik is made, visit my gallery form batik workshops I was taking in Indonesia

 

 

Go Top